Yeni Alzheimer ilacı bilim insanlarını ikiye böldü

ads


Alzheimer hastalığını tedavi edebilecek bir ilaç onaylandı. Dünya genelinde milyonlarca kişide görülen hastalık beyin hücrelerini yok ediyor. Böylece hastaların düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonları azalıyor. Son olarak 20 yıl önce bu hastalığın tedavisi için bir ilaç onay almıştı. Şimdi ise yeni bir ilaç piyasaya sürülmeyi bekliyor.


3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek

3D yazıcı ile ilaç dozları kişiselleşecek

East Anglia Üniversitesinden araştırmacılar, 3D yazıcıyla kişiye göre tasarlanan ilaç geliştirdi. Bu kapsüllerle amaç birden fazla ilacı tek kapsülde almak.

Alzheimer hastaları için yeni umut

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Aducanumab isimli ilacı onayladı. ABD’li sağlık yetkilileri 20 yıl aranın ardından yeni bir Alzheimer ilacına onay verdi. Bununla birlikte yüz binlerce hasta için umutlar arttı. Ancak bilim insanları ilacın etkisi noktasında farklı fikirlere sahip.

Alzheimer ilacı onaylandı.

Birçok uzman ilacın etkinliğini doğrulamak için daha fazla deneme yapılmasını istiyor. Yine de araştırmacılar, ilacın erken Alzheimer hastalarının tedavisinde önemli olduğunu ileri sürüyor.

Independent‘ın haberine göre, Alzheimer’s Research UK‘ın CEO’su Hilary Evans, çalışmaya ilişkin açıklama yaptı. Evans, FDA’nın onayının çok önemli olduğunu söyledi. Ancak durumun araştırılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 30 milyona yakın Alzheimer hastası olduğunu söylüyor. Aducanumab ise, semptomlardan ziyade Alzheimer’ın nedenlerini hedefliyor. Hastaların beyninde biriken ve hücrelere zarar veren, hafıza ve iletişim sorunlarını tetikleyen amiloid isimli proteinin zararlı kümelerini temizliyor.

Alzheimer ilacı Aducanumab

Bununla birlikte, bilim insanlarının henüz net olarak yanıtlayamadığı sorular var. Amiloidi temizlerken bilişsel gerilemede bir azalmaya mı yoksa aksi yönde bir etkiye mi dönüştüğü konusunda belirsizlikler bulunuyor.

Bilim ekibi ilacı 3 binden fazla katılımcı üzerinde denedi. Analizler Aducanumab’ın Alzheimer hastalarında zihinsel ve işlevsel gerilemenin bozulmasını yavaşlatmada bir plasebo ilacından daha iyi performans göstermediğini ortaya koydu. Ardından çalışma Mart 2019’da durduruldu. Birkaç ay sonra Biogen şirketi, ilacın daha yüksek dozlarda etkili olduğunu gösterdi.

Aducanumab’ın pahalı bir tedavi olması bekleniyor. ABD’de bir yıllık terapi 50 bin dolara mâl olabilir.Source link

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads