Xiaomi, 200W hızlı şarj için önemli bir pil sağlığı açıklaması yaptı

Xiaomi 200W 120W
ads

Xiaomi 200W 120W

Xiaomi geçtiğimiz hafta karşımıza tam 200W kablolu ve 120W da kablosuz hızlı şarj sistemi ile çıktı. İşte bunlar hakkında yeni bilgiler var.

Xiaomi’nin gelecek yeni amiral gemisi telefonlarında tam 200W kablolu ve 120W kablosuz hızlı şarj olacak.

HyperCharge adı verilen bu hızlı sistemi, firma tarafından aktarıldığı kadarıyla 200W güçte tamamen boş 4.000 mAh pili sadece 8 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabiliyor.

120W kablosuz tarafta ise tamamen boş 4.000 mAh pilin sadece 15 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabildiği aktarılıyor. Firma bu “dünya rekoru” anlamına gelen hızları aşağıdaki videoda gözler önüne seriyor.

Peki bu sistemin bir zararı yok mu? Elbette var. Hızlı şarj sistemleri pil ömürlerini / pil sağlığını azaltabiliyor. Ancak Xiaomi bu konuda 200W özelinde çok endişe edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Çünkü firmaya göre 200W üzerinden yapılacak 800 şarj sonrasında pil kapasitesi / pil sağlığı yüzde 80’in üzerinde kalıyor. Bunun sektör geneline oranla daha yüksek olduğu aktarılıyor.

Bu sistemin ilk kez yeni bir Mi Mix modelinde yer alacağı tahmin ediliyor ve onun da Mi Mix 4 adı altında 2021 bitmeden gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, şarj konusunda başka büyük planlar da yapıyor

Firma yukarıdakilere ek olarak gerçek bir kablosuz şarj sistemi de geliştiriyor. Mevcut kablosuz şarj sistemlerinde telefonu bir yüzeye koymak gerekiyor.

Xiaomi’nin yeni sistemi ise telefon cebinizdeyken dahi şarj edebilecek. Burada edebilecek diyoruz çünkü sistem henüz kullanıma çıkmış değil.

Firma geçtiğimiz yıl sistemin bir gösterimini yapmış ve gerçek kablosuz şarj üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Firma bu süreç için büyük bir enerji aktarım sistemi de hazırlamıştı.

İlgili Video

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads