Vücut Isısından Elektrik Üreten ve Kendini Onarabilen Yüzük Geliştirildi

Vücut Isısından Elektrik Üreten ve Kendini Onarabilen Yüzük Geliştirildi
ads

Termoelektrik jeneratörler sıcaklık farkından faydalanarak elektrik üretir. Kolorado Üniversitesi’nden bilim insanları bu teknolojiyi geliştirerek, vücut ısısından elektrik elde eden ve kesildiğinde kendi kendini onarabilen bir yüzük geliştirdi.

İşte bu termoelektrik yüzük, Kolorado Üniversitesi’ndeki makine mühendislerinin 2018’de yaptığı bükülebilir, eğilebilir ve deriye uyumlu elektronik deri(e-skin) araştırmasının devamıdır. Deriye tutturulan sensörler gizli bir giyilebilir bilgisayar olarak çalışıyor ve belki de en güzel özelliği ise hasar gördüğünde kendi kendini onarabilme özelliğiydi.

E-derinin yapısında gümüş nanoparçacıklara emdirilmiş poli-imin adı verilen özel bir polimer var. İşte bu polimer yırtıldığında kendi, kendini onarıyor. Yeni geliştirilen termoelektrik yüzük ise, e-skinin aksine dış güç kaynağına ihtiyaç duymuyor çünkü, kendi enerjisini kendi elde ediyor.

Aslında bu teknoloji, vücut ısısı ve ortam havasındaki ısı farkını kullanan termoelektrik jeneratörler sayesinde vücudunuzu bataryaya dönüştürüyor. Yüzükteki, termoelektrik çipler poli-imin baza yerleştiriliyor ve sonra sıvı metal tellerle bağlanıyor. Bu cihaz ciltte kapladığı santimetrekare başına 1 volt üretebiliyor ki, bu dijital saat ya da fitness bilekliklerine güç vermeye yetiyor.

Araştırmacılar bu jeneratörleri birleştirmenin, lego parçalarını birleştirmek kadar kolay olduğunu vurguluyor. Bilim insanları bileklik boyutundaki bir cihazın 5 volta kadar üretebileceğini hesapladı. Ayrıca cihazın tüm parçaları geri dönüştürülebilir. Özel bir çözeltinin içine daldırılan parçalar kolayca çözünerek geri dönüştürülebiliyor.

“Cihazlarımızı olabildiğince ucuz ve güvenilir yapmaya çalışırken, çevreye etkisinin de minimum olmasına çaba sarf ediyoruz,” diyor araştırmanın kıdemli yazarı Jianliang Xiao,

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://newatlas.com/wearables/thermoelectric-ring-generates-power-self-repair/

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads