TSMC’den geleceğe yönelik tam 100 milyar dolarlık çip yatırımı

TSMC'den geleceğe yönelik tam 100 milyar dolarlık çip yatırımı
ads

TSMC

Son dönemde biliyorsunuz global olarak çok büyük bir çip / işlemci bulamama sorunu bulunuyor. TSMC gelecekte bunu bir kez daha yaşamak istemiyor.

Bu yüzden de firma tam 100 milyar dolarlık bir yatırım planı açıkladı. Firma bu dev bütçeyi önümüzdeki üç yıl içerisinde kullanacak ve çip üretim kapasitesini farklı bölgeler / fabrikalar üzerinden ciddi şekilde artıracak.

Çip sorunu son dönemde sık sık gündeme geliyor. Bu sorunun arkasında tam olarak üretici firmaların talebe yetişemiyor olması yer alıyor. Korona sonrasında değişen şartlar nedeniyle tüketiciler elektronik ürünlere inanılmaz talep gösteriyor.

TSMC gibi çip üreticileri de doğal olarak bu beklenmedik talep artışına karşılık veremiyor. Çip üretmek kolay olmadığı için hemen kapasite artışına da gidilemiyor.

Bu yüzden de pazara yeterli oranda çip sağlanamıyor. Bunun sonucunda da otomobiller başta olmak üzere birçok elektronik ürünün üretimi darbe görüyor. Biliyorsunuz yüksek talep nedeniyle yeni nesil oyun konsolları ile ekran kartları da bulunamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TSMC, geleceğin en önemli firmaları arasında yer alıyor

Başta Apple olmak üzere birçok firmaya çip sağlayan olmazsa olmaz isimlerden firma, 100 milyar dolarlık yatırım ile hem kendisinin hem de sektörün rekorunu kırıyor.

İşlemci üretimi konusunda Samsung’un da ciddi yatırımlar planladığını belirtelim. Firmalar farklı ülkeler ve fabrikalar ile gelecekte daha da artacak gibi duran global çip ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un Türkiye’de satışa çıkan en yeni modeli

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads