Subaru üretime ara veriyor; çip krizinin etkileri artışta

Subaru üretim durdurma
ads

Küresel çapta yaşanan çip krizi Uzak Doğu’da da etkisini artırdı. Suzuki sonrası Subaru da önemli bir süre üretim hattını kapatmak zorunda kalacak.

2020 yılını Kovid-19 pandemisinin etkisiyle geride bırakayan otomotiv dünyası, 2021 ile birlikte başka bir problemle yüz yüze. Son birkaç aydır küresel bazda neredeyse her markayı etkileyen çip tedariği sıkıntısı, fabrikaların geçici olarak kepenk kapatmasına neden oluyor. General Motors, Volkswagen, Ford, Nissan, Toyota ve son olarak bu hafta içerisinde Suzuki’nin duyurusunu gerçekleştirdiği üretime ara verme adımlarını bu kez Subaru cephesinde görüyoruz. Çinli markaların ardından Japon kanadını da vuran tedarik sıkıntısı sonucunda, Subaru’nun Yajima tesisi iki haftadan fazla süre kepenk kapatmak zorunda kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Subaru Yajima tesisi 27 Nisan’a kadar üretime ara veriyor

Markanın resmi kaynakları tarafından onaylanan ara verme süreci için takvim aralığı 10-27 Nisan olarak veriliyor. Outback ve Forester gibi önemli modellerin üretildiği tesiste yaşanacak olan kapatma sürecinin toplam bazda 10 bin adedi bulan aracın üretim kaybı anlamına geliyor. Tam kapasiteli üretim süreci içinse 10 Mayıs’a kadar beklemek gerekecek. Japon üreticinin bir diğer önemli tesisi olan Gunma’da ise üretim hattı sadece tek bir bölümden oluşacak şekilde devam diyor. Suzuki cephesi de Japonya’da yer alan üç ana tesisinden iki tanesini çip tedarik sıkıntısı sebebiyle geçici olarak kapatacağını duyurmuştu.

İlginizi çekebilir

Honda’nın elektrikli performans geleceği Sports EV

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads