Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut açıkladı. 100 bin dolarınız olsa ev mi alırsınız dolarda mı kalırsınız

Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut açıkladı. 100 bin dolarınız olsa ev mi alırsınız dolarda mı kalırsınız
ads

Sosyal medya da en çok konuşulan merak edilen konulardan olan dolar mı ev mi sorusunu bizde Yeniçağ gazetesi yazarları, dolar ve euronun efendileri olan Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut’a sorduk.

Yeniçağ Gazetesi Ekonomi Yazarı Remzi Özdemir’in “100 bin dolarınız olsa ev mi alırdınız dolarda mı kalırsınız” sorusuyla ilgili şu şekilde konuştu;

“Bu şartlarda 100 bin doları olan insanın dövize yatırım yapması daha mantıklı. Çünkü son 10 yıllık istatistiklere baktığımızda konut fiyatlarının döviz fiyatlarının gerisinde kaldığını görüyoruz. Her ne kadar Türkiye’de konut çılgınlığı yaşansa da yine de doların daha fazla kazandırdığını söyleyebiliriz.

10 yıl önce 1 milyon liraya alınan bir evin değeri bugün değeri en fazla değeri 2 milyon lira ancak o günün dolarına vurduğumuz zaman yüzde 200 arttığını görüyoruz. Türkiye gibi enflasyonun olduğu ülkelerde yabancı paraya yatırım yapmak her zaman mantıklı

Sadece bugün için değil geçmiş tecrübelerde gösteriyor ki dövize yatırım gayrimenkule yatırmaktan çok daha mantıklıdır.

Borsa kripto vb. yatırım araçlarının riskli olması sebebi ile seçimini iki şık arasında kullanacaklar için döviz mi konut mu diyecekler için ben şahsen ‘döviz’ diyorum.

Zaman zaman Merkez Bankasının faiz indirimi ile konut çılgınlığı yaşansa da bu çılgınlık yine de enflasyonun ve döviz fiyatlarının gerisinde kalıyor. Bilinçli bir yatırımcı olarak ben şahsen 100 bin dolarım olduğu zaman bunu bir konutta değil dövizde değerlendiririm.”

“İLK HAREKETİM EV ALMAK OLURDU”
Yeniçağ Gazetesi Ekonomi yazarı ise aynı soruya “Eğer 100 bin dolarım olsaydı ve evim olmasaydı ilk hareketim ev almak olurdu. Çünkü Türk ekonomisi dışa bağlı olduğu sürece girdi maliyetleri nedeni ile konut fiyatlarında düşüş beklemiyorum. Dünyanın bin türlü hali var sığınacağınız bir yuva her yatırımdan önce gelir.

Eğer evim varsa ve 100 bin dolarım varsa hiç tereddüt etmeden Garanti veya Yapı Kredi Bankası hisse senetlerinde en az 3 yıl beklemek kaydi ile alış yapardım. Bu bir yatırım tavsiyesi değil, tamamen şahsi görüşümdür. Bekleme imkanım yoksa dolarda kalır ne olacağına bakardım. Vatandaşların yatırım danışmanları ile istişare ederek hareket etmesi ilk kural olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads