Remzi Özdemir doların kader gününü açıkladı

Remzi Özdemir doların kader gününü açıkladı
ads

Yeniçağ Gazetesi Ekonomi Yazarı Remzi Özdemir’in verdiği rakamlar şu şekilde:

Amerika’daki enflasyon rakamları beklentiler doğrultusunda geldi. Bu Türkiye’ye sadece 10 günden kısa bir süre için rahat nefes aldırdı. Ancak 23 Eylül’de yapılacak olan Merkez Bankası para kurulu toplantısından faiz indirimi sembolik de olsa kesin gelecek gözüyle bakılmasına da neden oldu.

ABD’den gelecek olan tehlike eninden sonunda Türkiye’yi vuracak. ABD bir süre sonra tahvil alımını kesecek ve faiz artışına gidecek. İşte o Türkiye için kıyamet olarak nitelendirilebilinir. Rusya gibi bazı ülkelerin merkez bankaları o kıyamete faiz arttırarak hazırlanıyor. Rusya 5.faiz artışını yaparak gösterge faizini enflasyonun üzerine çekti.

Türkiye ise bunun tam tersini sarayın baskısıyla yapabilir. Olası bir faiz indirimi doların yönünü yukarı çekecektir.

Bu nedenle 23 Eylül Türkiye için çok önemli.

MERKEZ FAİZ İNDİRİR Mİ?

23 Eylül’de Merkez Bankası faiz indirir mi?

Şu ana kadar tüm işaretler Merkez Bankası’nın böyle bir çılgınlık yapacağını gösteriyor. Çılgınlık diyorum çünkü kasası yaklaşık 50 milyar dolar ekside bir Merkez Bankası’nın tüm dünyanın tersine faiz indirmesi bir çılgınlıktır.

Başkan Kavcıoğlu’nun son çekirdek enflasyon yorumu dahası söylemi piyasaları faiz indirimine hazırlamaktan başka bir anlam taşımıyor.

DOLAR 12 LİRA OLUR MU?

Bazı ekonomistler doların 12 lirayı bulacağını söylüyor. Hatta abartıp 13-14 diyenlerde var. Bunun olması bugünkü şartlarda imkansız. Ancak dolar için 9.500 adil değer biçen çok sayıda saygın ekonomistte var.

10 LİRANIN ÜSTÜ?

Doların 10 liranın üzerine çıkması için öncelikle Türkiye’de çok önemli gelişmeler olması lazım. Amerika’dan Türkiye’ye yönelik yaptırımlar, Halk Bankası davasında ceza gibi gelişmeler olmadan doların 10 liranın üzerine kısa vadede çıkması neredeyse imkansız.

Ancak şu ana kadar tüm gelişmeler ve politikalar doların artık yönünü yukarı çevirdiğini açık bir şekilde gösteriyor. Kaynayan dolar kazanının altına Merkez Bankası 23 eylül de daha fazla odun atıp ateşi daha da yükseltebilir.

İlgili Haberler

 

 

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads