Prof. Dr. Onur Başer Türkiye’de koronadan ölümlerin sayısını açıkladı

Prof. Dr. Onur Başer Türkiye’de koronadan ölümlerin sayısını açıkladı
ads

Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’de korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu söyledi. Başer, yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de Covid-19 kaynaklı 89 bini aşkın ölüm yaşandığını söyledi.

Patronlardünyası’ndan yer alan habere göre, Columbia ve Michigan Üniversiteleri’nde Sağlık Ekonomisi Uzmanı olarak araştırmalarına devam eden Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’de korona virüs kaynaklı ölümlerin açıklananın çok üzerinde olduğunu söyledi.

Başer’in salgın süresince meydana gelen ölümleri analiz ettiği araştırmasına göre, Türkiye’de ilk ölümün açıklandığı 17 Mart 2020 tarihinden itibaren bir yıl içinde Covid-19 kaynaklı gerçek ölüm sayısı 89 bin 315’e ulaştı.

Başer, “Belediyelerden alınan resmi veriler üzerinden Türkiye geneline ulaştığımızda, vaka-ölüm oranlarının yüzde 3,02 civarında olduğu sonucuna ulaştık. Türkiye; Meksika, Peru ve Macaristan’dan sonra en yüksek vaka-ölüm oranı olan ülkedir” diye konuştu.

Başer, prestijli bir akademik yayın olan Jama’da geçen hafta yayımlanan analize göre tüm dünyada ölümlerin üçte ikisinin direkt Covid 19 ile ilgili, diğer üçte birinin ise Covid nedeniyle hastaneye gitmeyen veya tedavisini erteleyen insanların ölümü olarak nitelendirildiğini belirtti. Başer, “Bu hesaplama yöntemi baz alındığında korona virüs sebebiyle Türkiye’de bir yılda 89 bin 315 kişinin hayatını kaybettiği sonucuna ulaştık” diye konuştu.

Türkiye’nin geçen yaz vaka sayısında düzeltme yaptığını, ancak ölüm sayılarında henüz düzeltme yapılmadığını dile getiren Başer, “Bu da Türkiye verilerine olan güveni sarsıyor. Bu virüs tüm dünyaya yayıldığı için başka ülkeler ile kıyaslamalar yaparak vaka-ölüm oranlarını çıkartabiliyoruz. Aynısını Dünya Sağlık Örgütü de yapıyor. Türkiye’nin verilerinde büyük bir tutarsızlık var, bu da uygulanacak politikalarda eksik veya yanlış kararlar vermemize sebep oluyor” diye konuştu.

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads