NASA, Ay’ın uzak tarafına araç gönderecek!

ads


NASA, Artemis programının parçası Ticari Ay Yükü Servisleri kapsamında üç yeni bilimsel yük (görev) seçti. Bunlardan ikisini Ay’ın gezegenimizden daha uzakta kalan yarım küresine indirecek. Amaç, Artemis astronotları için gelecekteki potansiyel bir varış noktası olan bölge hakkında veri toplamak.


Çarpıcı iddia: NASA yanlışlıkla Mars’a hayat verdi

Çarpıcı iddia: NASA yanlışlıkla Mars’a hayat verdi

NASA bilim insanı Christopher Mason, açıklama yaptı. Mason, uzay görevlerinde yanlışlıkla Mars’a mikrobiyal yaşam göndermiş olabileceklerini söyledi.

NASA bu görevle Çin’den sonra ikinci olacak

NASA’nın Ay’ın uzak bölgesine yük indirmesi ajans için ilk olacak. Ancak Çin 2019’da bunu başarmıştı. Çin’in Chang’e-4 misyonu Ay’ın uzak bölgesine uzay aracı indiren ilk görevdi.

NASA Ay programları.

Ay’ın uzak yarım küresi hakkında öğrenmemiz gereken daha çok şey var. Örneğin, ABD ajansı uzak taraftaki tektonik faaliyetleri daha iyi anlamak için Schrödinger havzası denilen bir çarpma kraterine inecek.

Jet Propulsion Laboratuvarı projesi Farside Sismic Suite, iki sismometre kullanarak veri toplamak için aylar harcayacak. Bize Ay’ın tektonik faaliyetlerine ilişkin bilgi ulaştırmanın yanı sıra, uzak tarafın küçük gök taşlarından nasıl etkilendiğine ışık tutacak. Ayrıca bilim insanları, Ay’ın iç yapısı hakkında da daha fazla veri sağlamasını bekliyor.

Bu projeden elde edilen bulgular, Schrödinger havzasına giden diğer aracın toplayacağı sismik verileri tamamlayacak; NASA Ay İçi Isı ve Materyal Takımı. Ay’daki ısı akışını ve elektrik iletkenliğini araştıracak.

Lunar Vertex (Ay Tepesi) projesi ise Dünya’dan en çok görülen Ay girdaplarından Reiner Gamma‘ya gidecek. Ay girdaplarının ne olduğunu veya nasıl oluştuklarını hâlâ bilmiyoruz. Ancak araştırmacılar bunların Ay’ın manyetik alanıyla ilgili anormalliklerle alakalı olduğunu düşünüyor. Bir arazi aracı ve bir geziciden oluşan Lunar Vertex, bilim insanlarının çalışması için manyetik alanın ölçümlerini yapacak.

Her üç proje de geçtiğimiz yıl NASA’ya sunuldu. Ekipler, tekliflerini gerçeğe dönüştürmek için ne kadar alacakları konusunda NASA ile görüşüyor. Ancak ajansın hedefi, 2024’te araçları hedeflerine ulaştırmak.Source link

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads