Maskede yüzde 98 koruyuculuk sağlayan “meltblown” maddesi yok

Maskede yüzde 98 koruyuculuk sağlayan "meltblown" maddesi yok
ads

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Koronavirüs’e karşı piyasada satılan maskelerde yüzde 98 koruyuculuk sağlayan “meltblown” maddesinin olmadığına dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’na denetim çağırısında bulundu. Emir, “Daha da vahimi, bazı firmaların ‘meltblown koruyucu’ etiketiyle sattığı maskelerde söz konusu koruyucu katman bulunmuyor” dedi.

CHP’li Emir, yurttaşların kandırıldığına dikkat çekerek, piyasadaki maskeler hakkında şu bilgiyi verdi:

“TSE standartlarına göre tıbbi maskeler Tip 1, Tip 2 ve Tip 2R olmak üzere üç sınıfa ayrılıyor. Tip 1’in filtrasyon verimliliği en az yüzde 95, diğer iki sınıfın filtrasyon verimliliği en az yüzde 98 olmak zorunda. Normal koşullarda Tip 1, hastalar için; Tip 2 ve Tip2R de sağlık profesyonelleri için öneriliyor. Ancak, bu koşullar normal zamanlar için geçerli.

“Maskeye filtrasyon özelliğini meltblown kazandırır”

Pandemiyle mücadelede salgının yayılım hızını düşürmemiz için kullandığımız maskelerin koruyuculuk oranı en az yüzde 98 oranına ulaşmalı. Bu da Tip 2 ve Tip2R maskenin kullanımını zorunlu hale getiriyor. Nitekim tüm gelişmiş ülkelerde bu maskeler kullanılırken Bilim Kurulu üyeleri de salgının başından bu yana bu maskelerin kullanımını öneriyor. Üç katmandan oluşan bir tıbbi maskenin yüzde 98 koruyuculuk oranına ulaşabilmesi için orta katmanında mutlaka meltblown malzeme bulunması gerekiyor. Bu katman, alt ve üstteki iki katmanla birlikte ağız ve burundan çıkacak parçacıkları süzme kabiliyetine sahiptir. Maskeye filtrasyon özelliğini meltblown kazandırır.”

“Katman yok”

Son günlerde marketlerde satılan maskelerin büyük çoğunluğunda meltblown katman bulunmadığının altını çizen Emir, “Daha da vahimi, bazı firmaların ‘meltblown koruyucu’ etiketiyle sattığı maskelerde söz konusu koruyucu katman bulunmuyor. Yani vatandaş kandırılıyor” dedi.

“Ürünler denetlenmeli” 

Bu şekilde piyasaya sürülen maskelerden örnekler de gösteren Emir, “Bazı firmalar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan onay alabilmek için gönderdiği ürün numunelerinde meltblown kullanıyor ancak piyasaya sürülen üründe meltblown kullanmıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Piyasa Gözetim ve Denetimini sağlıklı bir şekilde yürütmesi gerekiyor. Ürünler tüketiciye sunulduktan sonra sıkı bir şekilde denetlenmeli” diye konuştu.

“Kamu kurumlarında bile…”

Birçok devlet kurumunda kamu personeline düzenli olarak dağıtılan maskelerin de koruyuculuk oranının düşük olduğuna dikkat çeken Emir, “Kamu kurumları, personeline dağıttığı maskelerde, ürünlerin koruyuculuk oranına ve malzemesine dikkat etmeli. Yüzlerce personelin yakın temas halinde görev yaptığı binalarda bu tür maskelerle salgınla baş edemeyiz” dedi.

“Yandaşlar korunuyor”

Piyasadaki ürünlerin neden denetlenmediğini ise Emir, “Yandaşlar korunuyor, birileri zengin ediliyordur” diye açıkladı.

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads