Kimse dolar hakkında bu kadar korkunç konuşmamıştı

Kimse dolar hakkında bu kadar korkunç konuşmamıştı
ads

Ekonomist Selçuk Geçer, kendi Youtube kanalında Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin büyük bir hata olacağını ifade ederken, Selçuk Geçer, “Bu yanlış, doları 15 liraya götürebilir” dedi.

İşte Selçuk Geçer’den çok konuşulacak analiz:

Dünya genelinde parasal sıkılaşma politikasına başlandığını, Türkiye’nin ise musluğu açarak, faiz indirime gittiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Bu hata doları 15 liraya taşıyabilir. Bu işin ağır bedellerini ülke olarak ödeyebiliriz. Dolar kuru baskılanamayabilir. Faiz de sonra alır, yürür, gider” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük sorunu olarak rezervlerin yetersizliğini gösteren Geçer, bu konudaki eleştirilerini de ifade etti.

Dolar kuruyla birlikte eleştirilerini ileten Selçuk Geçer, yapılanların bir işe yaramadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ödemeler dengemiz bozuk, işsizlik başını alıp gitmiş, sanayi batmak üzere. Faiz indirimi yapmaya kalkarsanız kurdaki ataklar ciddi anlamda piyasayı domine eder. Enflasyonu yukarı taşır. Faizi bir kez daha artırmak zorunda kalırsınız. Ama bu kez ne enflasyonu ne piyasa dengelerini oturtabilirsiniz. Bu hataları 2016’dan beri yapıyorlar. Bir sıkı para politikası dediler bir gevşek dediler. Bunların hiçbirinin işe yaramadığını gördük”.

Faizlerin indirilmesinin tarihi hata olacağını belirten Selçuk Geçer, “Faizleri 50-100 baz puan inerse çarşı pazar karışır. Döviz borcu olanlar düşünsün. Döviz borcu olan firmalar paldır paldır yıkılırlar. Dövizin yükselmesine karşı değilim ama siz firmalara ‘bir şey olmayacak merak etmeyin, sıkı para politikasına devam edeceğiz’ deyip tersine hareket yaparsanız adamları batırırsınız. Enflasyon yüzde 20 üzerine çıkacak. Konut fiyatları yüzde 300 arttı. Sen faizleri indireceksin ha? Yıkılır ortalık. Bu MB’nin son intihar girişimi olur. Bu hükümetin siyasetin bitmesi anlamına gelir. Bu saatten sonra dolar 8.80’e gider. Bu yılı da 9-9.50 aralığında bitiririz. MB o hatayı yaparsa 15 liralara kadar giden bir dolar görebiliriz” dedi.

İlgili Haberler

 

 

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads