Kendi kapısına ırkçı sözler yazan şahıs tutuklandı

Kendi kapısına ırkçı sözler yazan şahıs tutuklandı
ads

Geçtiğimiz hafta sonu merkez Yenişehir ilçesi Menteş Mahallesi’nde bir sitede yaşayan E.A., kapıcı dairesindeki evinin kapısına ’Defol, Kürt, Alevi, ölüm’ şeklinde yazı yazılıp işaret konulduğu iddiasıyla polise başvurdu.

Sosyal medyada da yayınlanan olay büyük tepki çekerken, bazı basın yayın organlarında da haber oldu.

İLTİCA BAŞVURUSUNUN KABULÜ İÇİN KENDİSİ YAPMIŞ

Mersin Emniyet Müdürlüğünce olayla ilgili yürütülen soruşturma ve yapılan araştırma neticesinde, olayı gerçekleştiren kişinin ikamet sahibi E.A. olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan şahsın emniyetteki ifadesinde, kaçak olarak yurt dışına çıkmayı planladığını, bu şekilde iltica talebinin kabul olacağını düşündüğünü, bundan dolayı yazıyı kendisinin yazdığı akabinde ihbarda bulunduğunu itiraf ettiği öğrenildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

İşlemlerinin ardından ’halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.

TUTUKLANAN ŞAHIS NE DEMİŞTİ?

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesi Çopru Köyü’nde yaşayan aile, 1993 yılında Malatya’ya göç etmiş 2016’da Mersin’e yerleşti.

Yaşadıkları apartmanda 3 yıldır temizlik görevlisi olarak çalıştığını dile getiren E.A., karşı karşıya kaldıkları olayı “faşizm” olarak tanımlayıp, “Kerbela’da Maraş’ta, Çorum’da katledildik. Artık yeter. 21’inci yüzyılda bunlara maruz kalmak çok üzücü bir durum. Halen Kürt ve Alevilerin kapılarının işaretlenmesi, yine Konya’da Dedeoğlu ailesinin katledilmesi bunlar çok üzücü durumlar” dedi.

Eşi D.A. da yazıyı ilk gördüğünde hissettiği duygunun “korku” olduğunu ifade etti.

‘GECE UYANIP ÇOCUKLARIMA BAKIYORUM, ENDİŞELENİYORUM’

Bu korkuyla gözlerinin önüne çocuklarının geldiğini anlatan A., “Bizim kimseye bir düşmanlığımız, bir kinimiz yok. Onların tarafından varsa, biz bilmiyoruz. Ama çok korktum. Gece ne ben ne de eşim uyuyamadık, en ufak sese irkiliyorduk. Gece uyanıp çocuklarıma bakıyorum. Yanımda olduklarını biliyorum ama yine de endişeleniyorum” diye konuştu.

‘GÜVENDE HİSSETMİYORUM, SORUMLULAR YAKALANSIN’

İnsanın bu endişe ve korkuyla çok az güvende hissedebildiğini dile getiren A., “Kadın olarak, bir anne olarak güvende hissetmiyorum. Bu saldırıyı da kınıyorum. Biz nasıl başkasına saygı duyuyorsak, başkalarının da bize saygı duymasını bekliyorum” dedi. A., sorumluların bir an önce yakalanmasını istemişti.

 

 

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads