iOS 15 ve iPadOS 15 için resmi çıkış tarihleri paylaşıldı

iOS 15 ve iPadOS 15 için resmi çıkış tarihleri paylaşıldı
ads

Apple iOS 15 WWDC21 WWDC 2021

Teknoloji devi Apple, iOS 15 ve iPadOS 15 için resmi çıkış tarihlerini resmi etkinliği kapsamında paylaştı. Sürümler yakında çıkıyor.

iPhone’lara özel iOS 15 ve iPad’lere özel iPadOS 15 için resmi çıkış tam olarak 20 Eylül tarihinde yapılacak. Apple, aynı tarihte yani 20 Eylül’de watchOS 8 ve tvOS 15 güncellemelerini de indirmeye sunacak. Elbette bu güncellemelere destekli her cihaza gelecek ve ücretsiz olacak.

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileriydi?

Yayımlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Daha önce de söylediğimiz gibi iOS 15 işletim sistemi çıktıktan sonra iOS 14 kaderine terk edilmeyecek. Teknoloji devi bu işletim sistemine de güvenlik güncellemesi vermeye devam edecek. Yani güncel tehditlerden korunmak adına eskiden olduğu gibi yeni işletim sistemine geçmek zorunlu olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15’in tanıtılan her özelliği başta kullanılamayacak

Örneğin kısa süre önce SharePlay özelliğinin iOS 15’in çıkışına yetişmeyeceği aktarıldı. Söylendiği kadarıyla bu özellik herkes için daha sonra aktif edilecek. Burada ne tarz bir sorun yaşanıyor bilinmiyor ancak Apple biraz daha zaman istiyor.

SharePlay özelliğiyle Face Time görüşmelerine ortak dinleme / izleme için video ile müzik eklenebiliyor. Aynı zamanda arkadaşlar ile ana ekran da paylaşılabiliyor.

Arkadaşlar ile ortak video izleme özelliği kişilerin görüntüleriyle beraber yapılıyor ve örneğin bir video açıkken mesajlaşmaya devam edilebiliyor. Süreçte tüm içerikler senkronize olarak çalışıyor.

Burada SharePlay API ile üçüncü parti desteği de bulunuyor. Süreçte Twitch ile TikTok desteği dahi yer alıyor. Bu sayede bir Twitch yayını Face Time üzerinden arkadaşlar ile ortak olarak izlenebilecek.

Apple’ın daha önce de bazı iOS özelliklerini işletim sistemi çıkmadan önce ertelediğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads