İkinci el otomobil pazarı için mart ayı verileri; ilanlarda düşüş sürüyor

ikinci el otomobil
ads

ikinci el otomobil

Sahibinden.com tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan raporların Mart 2021 ayağında, ikinci el otomobil fiyatlarında düşüş eğiliminin sürdüğü görüldü.

Sıfır kilometre araçlarda son birkaç aydır yaşanan dalgalanma hala kendisini hissettiriyor. Geride bıraktığımız mart ayında
pazara yeni giriş yapan Golf’ün henüz ikinci haftasında zamlanması dikkat çekmişti. Nisan ayı da araçların pek çoğunda artışların görüldüğü bir dönem olarak bize “merhaba!” dedi. İkinci el otomobil pazarı için de bu artışlara paralel oranda etki eğiliminde olması bekleniyordu. Lakin geride bıraktığımız mart ayı beklentilerin aksine fiyatların düşmeye devam ettiği bir dönem olarak kayıtlara geçti. Sektörün önemli kaynaklarından olan “sahibinden.com” tarafından paylaşıla verilere göre satılık otomobil ilan fiyatları, Mart ayında da düşmeye devam etti ve son 4 ayda ilan fiyatları %4’e yakın düşmüş oldu.

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil ilanlarından öne çıkan diğer veriler

Şubat ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Otomobil olurken Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet, Otomobil ilanlarını takip etti. Marka & Model sıralamasında ilk sırada Renault – Clio yer alırken Volkswagen – Passat geçtiğimiz aya göre bir sıra geriledi ve ikinci en popüler marka & model oldu. En çok ilan verilen otomobillerde sıralama Opel – Astra Renault – Megane ve Ford – Focus ile devam etti. Mart ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi ve ilk sırayı yine Nissan almış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mart verilerine göre en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan otomobil ilanlarının verildiğini görüyoruz. Otomobil model yıllarında liderlik geçtiğimiz ay olduğu gibi 2016 ve 2015 model otomobil ilanlarının oldu. Tüm ilanlar arasında, araçların %36’si 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının %26’sı ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads