Helikopterler varken neden uçan taksi geliştiriliyor? İşte cevabı

Toyota uçan taksi
ads

Toyota uçan taksi

Uçan taksi konusunda çok ama çok büyük yatırımlar yapılıyor. Peki Helikopterler varken neden uçan taksi geliştiriliyor? İşte cevabı;

Uçan taksi konusunda çalışma gösteren gerçekten çok büyük isimler bulunuyor. İşte bunlardan olan Toyota, direkt olarak kendi içerisinde olmasa da Joby Aviation firmasına maddi destek olarak alanda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, 2009 yılında JoeBen Bevirt tarafından kurulmuş bir firma ve yayımladıkları yukarıdaki video ile sorduğumuz sorunun cevabını veriyor. Bu video içerisinde JoeBen Bevirt bazı açıklamalarda bulunuyor. Videonun en çok dikkat çeken kısmı ise sona doğru karşımıza çıkıyor. Burada Bevirt konuşurken geliştirilen uçan taksinin motorları çalışıyor ve havalanıyor. Bunun böyle yapılmasının bir amacı bulunuyor ve o da hava aracının ne kadar sessiz olduğunu göstermek oluyor. Elektrik motorundan çok ufak pervanelerin etkisiyle uçan taksiler helikopterlere oranla inanılmaz sessiz çalışıyor. Bu araçların normal yol alırken dahi kesinlikle duyulamadığı aktarılıyor. Bu durum onları büyük şehirlerde yaşayanları rahatsız etmeden yolculuk için harika birer seçenek kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, uçan taksi konusunda Joby Aviation ile çok iddialı

Burada bünyesinde altı adet pervane yer alan, dört kişilik helikopter formunda elektrikli bir taksi karşımızda bulunuyor. Söylendiği ve yukarıdaki videoda da gösterildiği gibi bu model normal bir hava aracından tam 100 kat daha sessiz çalışıyor. 320 km/s hıza çıkabildiği ve 240 km menzile sahip olduğu aktarılan hava aracı, şu an aktif olarak test ediliyor. Toyota’nın sürece otomobil tarafındaki tecrübesi sayesi “üretim, kalite ve maliyet kontrolü” gibi kilit konularda büyük katkılar sağladığı aktarılıyor.

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads