Google’ın katlanabilir telefonu Android 12’de ortaya çıktı

ads


Google, dün akşam saatlerinde merakla beklenen Android 12 işletim sistemini resmen duyurdu. Android ekosisteminin tasarımsal anlamdaki en büyük değişim ile gelecek Android 12, aynı zamanda Google’ın katlanabilir telefonunu da ortaya çıkarmış olabilir.

Son dönemde katlanabilir telefonların popüler olmasının ardından bu işe de el atan Google, uzun süredir yeni katlanabilir telefonu üzerinde çalışıyor. Hatta dün tanıtılan Android 12’nin ardından katlanabilir telefonun kod adı bile ortaya çıktı.

Android 12 Beta çıktı: İşte yeni özellikler

Google katlanabilir telefonu ‘Passport’ kod adı ile geliyor

Google, 2018 yılından itibaren katlanabilir telefonlar üzerinde çalışıyor. Ayrıca bu zamana kadar hiçbir şekilde somut bir model ortaya çıkmamıştı. Ancak Android 12 ile ortaya çıkan katlanabilir telefon, güvenilir sızıntıları ile bilinen Jon Prosser‘ın raporları ile birleştirildiğinde bu sefer piyasaya sürülecek gibi görünüyor.

Söz konusu katlanabilir telefon, kod adı “Passport” olarak geliyor. Bunun dışında Android 12 Beta 1 sürümü üzerinden model numarası olan GPQ72‘yi referans alıyor. Akıllı telefonun ismi, gelen bilgilere göre uzun süredir gündemde olan Google Pixel Fold olması bekleniyor. Tasarım olarak ise akıllı telefon, Galaxy Z Fold 2 modelinde olduğu gibi içe doğru katlanabilen bir ekranı yapısında barındırıyor. Gelen bilgilere göre Google, yeni katlanabilir telefonda kullanmayı planladığı ekranlar için Samsung Display ile işbirliği içinde.

Öte yandan Android 12 ile birlikte Google’ın piyasaya sürmeye hazırlandığı Pixel 6 serisinin de kod adları ve model numarası ortaya çıktı. Buna göre, Google Pixel 6 serisi, ”Oriole” ve ”Raven” kod adları ile geliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, Google’ın katlanabilir telefonununun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair elimizde net bir bilgi yok. Ancak akıllı telefonun kod adı ve model numarasının Android 12 Beta sürümü ile ortaya çıkması, bu akıllı telefonun en geç 2022 yılının başlarında piyasaya sürüleceğini gösteriyor. Source link

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads