Google da kendi mobil işlemcisini geliştiriyor olabilir; işte detaylar

Google
ads

Google

İnternet devi Google, Apple ve Samsung gibi Pixel serisi telefon modellerinde kendi geliştirdiği işlemciyi kullanacak gibi görünüyor.

Google, Pixel telefon modellerinde Qualcomm’un Snapdragon serisi işlemcilerini kullanıyor. Ancak gelen bilgiler doğruysa bu yakında değişebilir.

Henüz yüzde kesin bilgiler yok ancak olası adıyla Pixel 6’da Google’ın kendi işlemcisini kullanacağı iddia ediliyor. Google’ın Samsung ve Apple gibi ARM mimarili bir işlemci yapması zor değil.

Firmanın bunu karşılayacak maddi gücü de bulunuyor. Bu açıdan bu önemli içe dönüş hamlesini gerçeğe dönüştürmesi olası görünen internet devi, gerçekten ses getiren bir adıma imzasını atacak izlenimi oluşturuyor.

Yaz aylarında gelmesi beklenen Pixel 6, Google’ın kendi işlemcisine sahip tek donanımı da olmayacak. Firmanın bu işlemciyi veya farklı varyasyonlarını Chromebook gibi diğer donanımlarda da kullanması bekleniyor.

Google’ın geliştirdiği işlemcinin Samsung tarafından üretilme ihtimali, hatta Samsung’un Exynos’larıyla benzer temeli paylaşma ihtimali de masada olanlar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, mobil işlemci pazarında çok ses getirecektir

Çünkü firma donanımın sınırlarını yapay zeka ile en çok zorlayabilen teknoloji firmaları arasında başı çekiyor.

Firmanın kendi işlemcisini geliştirme planları yüksek ihtimalle çok yakında detaylanacaktır. Bu arada firmadan bir katlanabilir telefon da geliyor. Bu telefonda da Google imzalı bir işlemci olabilir yorumları yapılıyor.

Biliyorsunuz Xiaomi de kendi işlemcisini geliştiren isimlerden. Ancak firma şimdilik bu işlemci ile sadece kamera yönetimine odaklanıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi çekebilir

Samsung’un parçalarına ayrılan en yeni telefonu

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads