Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a yönelik açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatılmıştı; Ankara Barosu Yönetim Kurulu ifade verdi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a yönelik açıklamaları nedeniyle soruşturma başlatılmıştı; Ankara Barosu Yönetim Kurulu ifade verdi
ads

LGBTİ+’ları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘a yönelik yazılı açıklamaları nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan Ankara Barosu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, yazılı olarak ifade verdi. “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren baro yönetim kurulu üyeleri, haklarındaki suçlamaları kabul etmedikleri yönünde ortak savunma metni hazırlayıp, imzalayarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. 

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında bulunduğu 11 yönetim kurulu üyesi hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, geçen yıl LGBTİ+’ları hedef gösterdiği hutbenin içeriğiyle ilgili yaptıkları basın açıklamasının ardından soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçlamasıyla soruşturma yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi. Bakanlığın izin vermesi üzerine Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma başlatıldı. 

Ortak savunma metni

Başsavcılık, Baro yönetim kurulu üyelerinden suçlamayla ilgili ifadelerinin alınması için davetiye gönderdi. Baro yönetimi ortak basın açıklamasındaki ifadeler kapsamında başlatılan soruşturma için yine ortak savunma metni hazırlayıp, imzaladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen metinde ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçlamasını kabul etmediklerini ifade eden Baro yönetimi, ifade özgürlüğü hakkını kullandıklarını belirtti. Basın açıklamasındaki ifadelerin yanlış yorumlandığı, suçlamanın yersiz olduğu ileri sürüldü. (DHA)

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hacı Bayram Camii’nde verdiği cuma hutbesinde, “Ey insanlar, İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti? Yılda yüz binlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için mücadele edelim” diye konuşmuştu.

Ankara Barosu hutbeyle ilgili ‘Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması’ başlıklı açıklama yayınlamıştı. Bu açıklamanın içeriğiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlatmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı da söz konusu basın açıklamasıyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmalar birleştirilmişti.

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads