App Store merkezli dolandırıcılık faaliyetleri sürüyor

Apple App Store
ads

Teknoloji devi Apple’ın uygulama marketi App Store, halen birçok dolandırıcılık faaliyetleri ile gündeme gelmeye devam ediyor.

App Store içerisinde sahte yorum satın alarakfonksiyonel olmayan” uygulamaları kullanıma sunanlar bulunuyor. Biliyorsunuz bu çok uzun süre önce gündeme gelmişti.

Tam olarak söylendiği gibi işe yaramayan bu dolandırıcılık odaklı uygulamalar üzerinden kişileri kandırarak yılda milyonlarca dolar para kazanan uygulama geliştiricileri bulunuyor.

Bu büyük gündem olan konuya Apple hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde adım atmaya başlamıştı. Firma “mantıksız derecede yüksek” uygulama içi satın alma rakamlarını engellemeye başlamıştı.

Ancak bu ve benzerleri tam olarak çözüm olmuyor gibi görünüyor. Çünkü işinin hakkını veren ve kurallara uyarak çalışan diğer geliştiriler benzer uygulamaları bulmaya devam ediyor. Örneğin şimdi gündemde bir VPN uygulaması yer alıyor.

Kişilerden haftalık 10 dolarlık abonelik ücreti alan bu VPN uygulaması, Google Translate kullanılmış sahte yorumlara sahip. Bu uygulamanın tam olarak çalışmadığı ve buna rağmen aylık tam 1 milyon dolar kazandırdığı aktarılıyor.

Bir düzgün internet sitesine dahi sahip olmayan böyle bir uygulamanın, sahte yorumlar ile App Store’da öne çıkarılması elbette büyük tepki çekiyor. Buna izin verilmemesi gerekiyor çünkü açık şekilde bir dolandırıcılık dönüyor.

Kötü şekilde bu uygulama için Safari’de “Apple Tarafından Tavsiye Edilir” ibaresi de çıkıyor. Bu da kullanıcıları kandırmaya yönelik büyük etki yaratıyor. Buna kesinlikle izin verilmemesi, bunların düzenli takip edilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple App Store özelinde daha büyük bir adım atmak zorunda gibi görünüyor

Teknoloji devi Apple bu konuda dava edildi ve bunun sonunda sağlam adımlar istemese de atmak zorunda kalabilir.

Bu arada benzer sorun Android yani Play Store tarafında da yer alıyor. İnanılmaz büyüyen marketleri artık çok ama çok daha iyi kontrol etmek gerekiyor.

Özellikle tam olarak açıklanmayan ve unutulan abonelikler üzerinden birilerinin zengin edilmemesi, kullanıcıların da mağdur olmaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Geçtiğimiz dönemde gördüğümüz en özel otomobil

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads