24 farklı türü keşfedildi. Çinli bilim insanları açıkladı

24 farklı türü keşfedildi. Çinli bilim insanları açıkladı
ads

CNN’in haberine göre, Çin’in Şandong Üniversitesinden araştırmacılar, Mayıs 2019 ve Kasım 2020 arasında ülkenin batısında Yünnan eyaletinde orman yarasaları üzerine yaptıkları incelemeni bulgularını “The Cell” dergisinde paylaştı.

Araştırmacılar, farklı yarasa türlerinden topladıkları ürün ve dışkı örneklerinde 24 yeni korona virüs genomu tespit etti.

Söz konusu korona virüslerden 4’ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Kovid-19’a yol açan korona virüslere benzer yapıda olduğunu belirtti.

“At nalı yarasası” olarak bilinen “Rhinolophus pusillus” adı verilen türden alınan örneklerde rastlanan korona virüsün ise Kovid-19’a genetik olarak çok yakın olduğu kaydedildi.

İnsan hücrelerine tutunmasını sağlayan diken proteini dışında korona virüsün genetik özelliklerinin Kovid-19 ile büyük ölçüde örtüştüğünü vurgulayan araştırmacılar, “Tayland’da Haziran 2020’de bulunan yakın yapıdaki virüsle birlikte değerlendirildiğinde bu sonuçlar Kovid-19 ile bağlantılı virüslerin yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

2017’de Yünnan’daki mağaralardaki yarasaları inceleyen araştırmacılar, SARS’a çok yakın bir korona virüsün varlığına rastlamıştı.

Yarasalardaki söz konusu virüsler, genelde tür içinde yayılan “beta korona virüsler” olarak varlığını sürdürüyor, ancak daha sonra evrimleşerek başka hayvanlar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor.

 

 

 

 

 

 

ads

Leave a Comment

Your email address will not be published.

ads

You may like

ads
In the news
Load More
ads